Horčičné semienka sa väčšinou spracovávajú v práškovej forme a používajú sa ako horčica, existujú však aj takí, ktorí drobné, korenené semiačka používajú aj na dochucovaní rôznych jedál.
Využite špeciálny liečivý účinok semien s mierne štipľavou chuťou a zmiešajte ich s čo najväčším počtom jedál, šalátov a dresingov.
Horčičné semiačka sú veľmi bohaté na živiny, vrátane minerálov (sodík, draslík, horčík, selén, vápnik), esenciálnych mastných kyselín (omega-3 a omega-6), vlákniny, A-, C-, D-, B6-, B12 – a obsahuje vitamín D.
Pomáhajú na reumatizmus, závislosť od alkoholu a drog, tráviace ťažkosti, obsahujú látky znižujúce hladinu cholesterolu. Sú tiež látkami potláčajúcimi chuť k jedlu, protizápalovými látkami a stimulátormi krvného obehu.
Regulujú krvný tlak a majú antibiotický účinok. Horčica je vďaka vysokému obsahu síry vynikajúcim fungicídom a antivirotikom, preto sa odporúča aj na konzumáciu v prípade infekcií.
V prípade prechladnutia môže byť najlepším liekom zmiešanie horčičných semien vo vani s horúcou vodou. Zmierňuje migrenózne bolesti hlavy, zmierňuje príznaky astmy, bronchitídy, zápalu pľúc, anorexie a chrípky.
Tí, ktorí trpia dlhotrvajúcou zápchou, by mali konzumovať čajovú lyžičku horčičných semienok denne s trochou mlieka alebo pohárom vody. Ak toto množstvo neprináša požadovaný účinok, dávka sa môže zvýšiť na jednu polievkovú lyžicu. V liečbe môžeme pokračovať týždeň a potom si dáme desaťdňovú pauzu.
Štúdia tiež ukázala, že horčičné semienka chránia gastrointestinálny trakt a dokonca pomáhajú predchádzať vzniku rôznych gastrointestinálnych rakovín.
Horčičný olej sa dá použiť aj ako stimulant rastu vlasov.
Sú jednoduchom skvelým doplnkom výživy, na ktorý by sme nemali zabúdať!